Czy warto uprawiać narciarstwo biegowe?

Czy warto uprawiać narciarstwo biegowe?
Data dodania: 29-12-2014


Narciarstwo biegowe – Jest sportem dla wszystkich, którzy, niezależnie od wieku, pragną aktywnie spędzić czas oraz chcą poprawić swoją kondycję fizyczną. Bazuje ono na naturalnym sposobie poruszania się.

W przeciwieństwie do narciarstwa zjazdowego czy snowboardu, gdzie niejednokrotnie osiągane są duże prędkości (a co za tym idzie zwiększa się ryzyko poważnych kontuzji), w narciarstwie biegowym sam decydujesz o intensywności – a urazy są zdecydowanie rzadsze. Dzięki niższej dynamice jazdy stawy oraz kręgosłup są odciążone, natomiast do pracy zaangażowane są niemalże wszystkie mięśnie oraz zmysł równowagi (raczej nie ćwiczony na co dzień). Dodatkową zaletą jest fakt spalania dużej ilości kalorii, co z pewnością ucieszy niejedną osobę walczącą z nadmiarem niechcianej tkanki tłuszczowej.

Ponadto, narciarstwo biegowe to sport również dla osób mających problemy z układem krążenia, chorobami serca, cierpiących na cukrzycę, zwyrodnienia stawów czy nawet dla kobiet w ciąży. Jeśli dużo siedzisz w pracy za biurkiem, a stres jest Twoim najbliższym przyjacielem, nie wahaj się ani chwili – jazda na „biegówkach” będzie świetnym lekarstwem
.

PAMIĘTAJ!

1. Aktywność na świeżym (często mroźnym) powietrzu daje znacznie więcej korzyści niż ćwiczenia w zamkniętej sali. Hartujesz swój organizm, zwiększasz odporność, czerpiesz nieocenione korzyści ze światła słonecznego, jak również cieszysz się nierzadko pięknymi widokami.

2. Warto się przygotować do takiego wyjazdu - choćby kilka jednostek treningowych. Jeśli nie chcesz wykupować wejściówek na siłownię - idź do parku. Dobrze się rozgrzej (krążenia bioder, tułowia, wymachy nóg we wszystkich płaszczyznach), następnie wykonaj kilka ćwiczeń siłowych (proste przysiady, płytkie wykroki w tył, w bok, wstępowanie na ławkę, wspięcia na palce oraz "jaskółka" na jednej nodze), by na końcu przejść do marszobiegu (truchtaj do pierwszej zadyszki, potem maszeruj przez minutę - powtórz 8-10x). W zależności od wytrenowania należy odpowiednio zmodyfikować proponowany przykład lub skorzystać z porady doświadczonego trenera lub instruktora.

3. Nie zapomnij chociaż o kilkuminutowym rozciąganiu po takiej przygodzie na nartach. Zginacze biodrowe, mięśnie proste uda to przykłady mięśni, które z pewnością będą wymagały dobrego stretchingu.

4. Jest świetnym pomysłem na rodzinny wyjazd oraz sposobem na pogłębienie więzi.

Udanego oraz bezurazowego szusowania po stokach! smiley

powrót do mini bloga Chalabali

Copyright © 2011 Michal Chalabala Trener Personalny || Created by: woopem