Morsowanie - ABC Początkującego

Morsowanie - ABC Początkującego
Data dodania: 07-01-2021


W związku z wieloma zapytaniami od osób chcących rozpocząć przygodę z morsowaniem przedstawiam krótkie ABC początkującego.
1. Jest prawie dla każdego. Osoby m.in. z chorobami sercowo-naczyniowymi, żylakami, z nadciśnieniem czy epileptycy powinni zasięgnąć porady lekarza.
2. Dobrze się czuj. Nie rozpoczynaj morsowania jeśli coś Cię "bierze". Osoby zahartowane w bojach czasami mobilizują organizm nawet w nienajlepszej formie zdrowotnej, jednak te praktyki zostawmy dla "starych" morsów.
3. Przygotuj się:
- przyjedź ubrany w ciuchach, w których możesz się rozgrzać i potem łatwo znów je założyć na siebie. Jeśli szybko się pocisz - weź dodatkową koszulkę na zmianę.
- czapka, rękawiczki, opcjonalnie skarpety/buty neopronowe (na początku pomogą wytrzymać w wodzie dłużej), kąpielówki/strój kąpielowy lub spodenki
- ręcznik oraz mata, na której spokojnie się przebierzecie
4. Część główna:
- dynamiczna rozgrzewka, odpowiednia dla każdego - trochę biegania, trochę ćwiczeń w miejscu lub w truchcie. Ćwiczenia takie, które będą męczące ale wykonalne
- zdecydowane wejście do wody choćby po pas. Później powinno zanurzać się po klatkę piersiową trzymając ramiona ponad taflą wody. Zdecydowanie zalecam na początku nie moczyć dłoni, ponieważ może być duży problem z ubraniem się i prowadzeniem auta.
- czas trwania to kwestia indywidualna. Lepiej krócej niż dłużej. Wejdź na 1 minutę, może dwie i wyjdź. Ciało Ci samo powie czy było to na ten 1szy raz optymalnie czy spokojnie dałbyś/dałabyś radę nieco dłużej. Prowadzenie się metodą małej łyżeczki jest tutaj bardzo rozsądne. Od razu zaznaczę, że zawody kto dłużej to słaby pomysł i zdecydowanie odradzam. Raczej "jakość" odbierania zimnych bodźców ma znaczenie, a nie czas pobytu w wodzie.
Co mam na myśli pisząc "jakość"?:
- stopniowo zanurzaj się jeszcze głębiej
- zdejmij skarpety/buty
- zdejmij czapkę i rękawice
- zanurz się po szyję razem z rękoma. Wisienką na torcie jest zanurzenie głowy
5. Na zakończenie szybko się ubierz, delektuj się ciepłą herbatą (o ile ją masz ;) ) i wracaj prędko do domu się zagrzać. Na początku wystarczy morsować raz w tygodniu, z czasem można ilość kąpieli zwiększyć.
6. Nie chodź sam/a! Partner Ci się zawsze przyda. Jeśli nie masz z kim to zapraszam do mojej grupy morsowej, gdzie umawiamy się w różne dni, w różnych godzinach - www.facebook.com/groups/chalamorsy/
 
To by było chyba na tyle na początek. Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej w tym temacie zapraszam do mojego artykułu odnośnie benefitów morsowania - http://chalabala.pl/blog/morsowanie-zimna-termogeneza

Powodzenia!

powrót do mini bloga Chalabali

Copyright © 2011 Michal Chalabala Trener Personalny || Created by: woopem